Dünya Uzay Haftası Tüm Türkiye'de Etkinliklerle Kutlandı


DÜNYA UZAY HAFTASI TÜM TÜRKİYE’DE ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
Her yıl 4 – 10 Ekim tarihleri arasında, başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumda uzay farkındalığı oluşturmak amacıyla dünya çapında etkinliklerle kutlanan Dünya Uzay Haftası (World Space Week, WSW) Türkiye’nin birçok iline yayılan 114 etkinlikle kutlandı. Böylece ülkemiz bu yıl WSW Türkiye tarihindeki en yüksek etkinlik sayısına ulaştı. Bu başarı büyük ölçüde GUHEM Öğretmen Elçileri Ağı sayesinde gerçekleşti! Tüm öğretmenlerimize genç nesillerde uzay farkındalığı oluşturmak adına ortaya koydukları çaba için teşekkür ediyoruz!

DÜNYA UZAY HAFTASI ULUSAL KOORDİNATÖRÜ GUHEM
Avrupa’nın en büyük uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi GUHEM, Dünya Uzay Haftası Derneği tarafından Dünya Uzay Haftası’nın ulusal koordinatörü olarak seçildi. Bu kapsamda GUHEM, Dünya Uzay Haftası’nın ülkemizin her yanında birçok etkinlikle kutlanması için çeşitli faaliyetlerde bulundu.

NELER YAPTIK? 
Hazırlıklarına ve tanıtım faaliyetlerine aylar önce başlayan GUHEM, Ulusal Koordinatör olarak Dünya Uzay Haftası’nın Türkiye’deki etki alanını genişletecek önemli adımlar attı. Dünya Uzay Haftası’nda kendi bünyesinde gerçekleştirdiği etkinliklerle binlerce öğrenciye ulaştı. 
•    GUHEM Öğretmen Elçileri Ağı: Türkiye’nin farklı illerinden 600’e yakın öğretmen ve eğitimcilerden oluşan bir ağ oluşturarak, Dünya Uzay Haftası’nın bilinirlik ve etki alanını genişletme çalışmalarına başladı. 
•    Öğretmen Buluşmaları: GUHEM Öğretmen Elçileri Ağı, bir zirve ve dört buluşma ile bir araya geldi. Buluşmalarda konusunda uzman Bilim İletişimcileri uzay ve astronomiyle ilgili sunumlar yaptı, öğretmenler uzay, astronomi ve uzay haftası ile ilgili sorularına yanıt buldu. Ayrıca Dünya Uzay Haftası kapsamında neler yapılabileceğine dair gerçekleştirilen açık oturumlarda bilgi alışverişi yapıldı.
•    Dünya Uzay Haftası Tanıtım Faaliyetleri: Dünya Uzay Haftası’nın tanıtımını yapmak ve Türkiye’de etkinlik düzenlenmesini teşvik etmek amacıyla hazırlanan tanıtım broşürü 500’den fazla öğretmen ve eğitimciye ulaştırıldı. GUHEM, Dünya Uzay Haftası resmî web sitesinde yayınlanan etkinlikleri desteklemek amacıyla 60’dan fazla okul, bilim merkezi ve kuruma tanıtım kiti yolladı. TÜBİTAK Bilim Genç, Sarkaç gibi popüler bilim sayfalarında ve sosyal medyada Dünya Uzay Haftası’nın tanıtan yazılar kaleme alındı.
•    Dünya Uzay Haftası Türkçe Web Sitesi: GUHEM, Dünya Uzay Haftası’nın tanınırlığını ve yaygınlığını arttırmak amacıyla uzayhaftasi.com Türkçe web sitesini yayınladı. 
•    GUHEM, Dünya Uzay Haftası Sponsoru: GUHEM, Dünya Uzay Haftası posterlerinin basımını ve tüm dünyadaki ulusal koordinatörlere gönderilmesi işini üstlenerek dünya çapındaki etkinliklerin tümüne destek oldu. 
•    ABD’li Astronot ‘Dottie’ GUHEM’de öğrencilerle buluştu. 5 Ekim tarihinde GUHEM’i ziyarete gelen ABD’li Astronot Dorothy Marie ‘Dottie’ Metcalf-Lindenburger, astronot olma yolunda yaşamındaki önemli dönemeçleri anlatarak, öğrencilerin uzayla ilgili sorularını yanıtladı. 
•    Dr. Umut Yıldız Webinar’ı: ‘Mars, Europa, Enceladus’ta Yaşam Aramak’ başlıklı sunumuyla 9 Ekim tarihinde Türkiye’nin çeşitli illerinden 20.000’den fazla öğrenci, Dr. Umut Yıldız ile çevrimiçi olarak bir araya geldi. Uzay çalışmalarına dair güncel bilgilerin paylaşıldığı sunumun ardından öğrenciler, Umut Yıldız’a sorularını sorma şansı yakaladı. 
•    Türkiye’nin Uzay Yolcuları öğrencilerle buluştu. TUA iş birliği ile 10 Ekim tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte, uzay yolcularımız Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever’in astronot adayı olarak uzaya çıkmadan önce aldıkları eğitimleri ve zorlu deneyimlerini paylaştıkları bu ilgi çekici söyleşiye Türkiye’nin dört bir yanından 20.000’den fazla öğrenci katıldı. 
•    TÜBİTAK Bilim Söyleşileri: TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında 13 Ekim tarihinde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Soydugan, “Ötegezegenler ve Yeni Dünya Arayışları” başlıklı sunumu ile öğrencilerle bir araya geldi. Sunum sonrasında öğrenciler hem merak ettikleri soruların cevabını uzmanından dinlerken hem de gelecekte bu alanlarda eğitim almak istemeleri halinde gerekli süreçlerin neler olduğu hakkında bilgi sahibi oldular.