GUHEM’İN DOĞUŞU

“Neden
Türkiye’nin
ilk Gökmen’i
Bursa’dan çıkmasın?”
25 Mart 2013
İbrahim Burkay - BTSO Yönetim Kurulu Başkanı
Türkiye’nin uzay, havacılık temalı ilk interaktif merkezi: GUHEM

GUHEM; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğinde, yaklaşık 13.000 metrekarelik alanda hayata geçirilmiştir.

Dünyada büyük bir rekabet alanına dönüşen uzay ve havacılık teknolojilerinde Türkiye’de gerekli altyapının kurulması ve nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi için ülkemizin genç ve dinamik nüfusunun uzay ve havacılık teknolojilerinin de içinde bulunduğu stratejik alanlara yönlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu vizyon doğrultusunda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın göreve geldiği 2013 yılında açıklamış olduğu makro makro projelerden birisi olan GUHEM; BTSO ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ortaklığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde hayata geçirmiştir.

GUHEM, yüksek teknoloji alanlarında araştırma yapmayı hedefleyen genç nesiller yetiştirilmesi ve ülkemizin yerli ve milli teknolojilerle uluslararası rekabet gücünün artırılması hedefi ile kurulan uzay temalı ilk interaktif merkezdir.

GUHEM’in amacı; her yaş grubundan bilimseverin uzay, havacılık ve teknoloji konularında bilgi ve deneyim edinmesini sağlamak ve toplumun genelinde farkındalık oluşturarak genç nesillere ilham vermektir.

Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nda belirlenen 10 stratejik hedef doğrultusunda Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ile işbirliğinde faaliyetlerini sürdüren GUHEM, kurulduğu 13 bin metrekarelik alanda 154 interaktif düzenek, Havacılık Eğitim Merkezi, Uzay İnovasyon Laboratuvarı, Kimya ve Biyoloji Laboratuvarı, Matematik, Robotik Kodlama, Uzay, Havacılık Atölyeleri ile eğitim ve deneyim odaklı bir bakış açısı sunmaktadır.

Özgün tasarımıyla Bursa’nın sembol yapılarından biri olan, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı merkezleri arasında yer alan GUHEM, 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri (European Property Awards) kapsamında, “Kamusal Yapılar” kategorisinde ödül kazanmıştır.

GUHEM Serüveni