GUHEM’İN DOĞUŞU

“Neden
Türkiye’nin
ilk Gökmen’i
Bursa’dan çıkmasın?”
25 Mart 2013
İbrahim Burkay - BTSO Yönetim Kurulu Başkanı
Türkiye’nin uzay, havacılık temalı ilk interaktif merkezi: GUHEM

GUHEM; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğinde, yaklaşık 13.000 metrekarelik alanda hayata geçirilmiştir.

GUHEM, yüksek teknoloji alanlarında araştırma yapmayı hedefleyen genç nesiller yetiştirilmesi ve ülkemizin yerli ve milli teknolojilerle uluslararası rekabet gücünün artırılması hedefi ile kurulan uzay temalı ilk interaktif merkezdir.

GUHEM’in amacı; her yaş grubundan bilimseverin uzay, havacılık ve teknoloji konularında bilgi ve deneyim edinmesini sağlamak ve toplumun genelinde farkındalık oluşturarak genç nesillere ilham vermektir.

Eğitim ve deneyim odaklı bir bakış açısı ile kurgulanan merkez, sorgulama, deney, keşif odaklı uygulamalarla bireysel çabayı teşvik edici güncel ve dinamik bir öğrenme anlayışını benimser. Merkezde; 154 interaktif eğitim düzeneği, Havacılık Eğitim Merkezi, Uzay İnovasyon Laboratuvarı, Kimya ve Biyoloji Laboratuvarı, Matematik, Robotik Kodlama, Uzay, Havacılık Atölyeleri yer almaktadır.

Alanında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ilk 5 merkezi arasında yer alan GUHEM, 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri (European Property Awards) kapsamında, ‘Kamusal Yapılar’ kategorisinde ödül kazanmıştır.

GUHEM Serüveni