HAVACILIĞI KEŞFET

GUHEM havacılık galerisinde, uçuşun tarihinden günümüze gelişen teknolojileri incelerken, interaktif deneyim alanları ile uçmanın hisleri ve teknikleri ile ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca havacılık galerisi içinde bulunan gerçek ölçekli bir AIRBUS A320 uçağının pilotaj, kabin ve kuyruk bölümlerini yakından inceleme fırsatı bulacaksınız.

Sıcak hava balonlarının çalışma prensipleri, kuşların anatomileri ve biyotaklit ile ilgili ilham veren bilgiler, son uçuş teknolojileri, Wingsuit, drone teknolojisi ve çok daha fazlası ‘Havacılığı Keşfet’ bölümünde sizleri bekliyor.

Bir uçağın anatomisi
Bir uçağın çalışma prensiplerini merak ediyor musun? Cevap, GUHEM’de
Motor
Motor; silindirler, fanlar ve pistonlar gibi birçok küçük parçadan oluşan karmaşık bir sistemdir. Bu uçak motoru parçaları, birlikte bir uçağın elektrik gücünü ve itki gücünü üretmek için çalışır.
İniş Takımları
İniş takımları, tekerleri gövdeye bağlayan çok dayanıklı dikmelerden, iniş ve kalkış sırasında meydana gelecek sarsıntı ve titreşimlerin şiddetini ve etkisini azaltmak için kullanılan yay benzeri yapılar olan amortisörlerden ve tekerlerden oluşur.
Kanat
Kanatlar, gövdenin iki yanına bağlı, hava akışıyla kaldırma kuvvetini sağlayan ve aslında uçağın uçmasını sağlayan parçalardır. Kanatların üstü daha bombeli şekildeyken, alt kısımları ise daha düz yapıdadır.
Gövde
Gövde, uçağın en önünde pilotun kontrolü sağladığı kokpit ile yolcuların bulunduğu bölümü içeren ve uçağın ana parçalarını birbirine bağlayan başlıca bir uçak bileşenidir.
Kuyruk
Kuyruk, uçağın en arkasında yer alır ve dengesine yardımcı olur. Uçağın sağa ve sola yönlenmesine katkı sağlayan dümen (rudder) ve yukarı aşağı hareketine yardımcı olan asansör (elevator) adı verilen iki ana bileşene sahiptir.
 • Hezarfen gibi uçmak!
  Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ilham veren uçuş denemesi süreçlerini öğrenin.
 • Uçuşun geleceği
  Geleceğin hava araçlarından örnekleri GUHEM’de görebilirsiniz.
 • Zaman rüzgarında süzülmek
  Insanoğlunun geçmişten günümüze uçma tutkusu için geliştirdiği aletleri keşfedin.
 • Rüzgârı sürmek
  Rüzgâra karşı uçmayı deneyimleyebileceğiniz interaktif düzeneği keşfedin.
Daha önce AIRBUS A320 kokpitine
girdin mi?
 • Sıcak hava balonları nasıl uçar?
  Tarihteki ilk balonlu uçuşu gerçekleştiren Montgolfier kardeşlerin hikayesi ve balonun uçma prensiplerini GUHEM’de inceleyebilirisiniz.
Kuşlara özenerek uçmanın hayalini kuran insanlığın serüveni.
Kuşların anatomik yapılarını inceleyerek uçuşun keşfedilmesinin ilham veren öyküleri ve biyotaklit yönteminin bugünkü teknolojiye yön vermesini GUHEM’ de görebilirsiniz.
Uçuşun tarihinden günümüz teknolojilerine uzanan bir yolculuk GUHEM'de.