Umut Yıldız: "GUHEM Dünyadaki En İyi Projelerden Biri"

NASA’da çalışmalarını sürdüren bilim insanı Dr. Umut Yıldız, alanında Avrupa’nın en büyük merkezi olan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) düzenlenen söyleşide uzay meraklılarıyla bir araya geldi. Dünyada birçok uzay temalı eğitim merkezini ziyaret ettiğini belirten Umut Yıldız, GUHEM’in bu alandaki en iyi projeler arasında yer aldığını söyledi.

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğinde ülkemize kazandırdığı GUHEM, 4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası kapsamında dünyanın en büyük uzay araştırma merkezi olan NASA’nın Jet Propulsion Laboratory bölümünde çalışmalarını sürdüren Dr. Umut Yıldız’ı düzenlediği söyleşide ağırladı. GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye her yaştan katılımcı yoğun ilgi gösterdi. Söyleşide uzay meraklıları ile birlikte astronomi ve uzay hakkında keyifli bir sohbet gerçekleşti. Söyleşi öncesi GUHEM’de incelemelerde bulunan Yıldız, GUHEM’in uzay ve havacılık alanında atılmış vizyoner bir proje olduğunu dile getirdi.

 

“GUHEM’DE UZAYA DOKUNABİLİYORSUNUZ”

GUHEM’in sadece Türkiye’de değil dünyadaki sayılı merkezlerden biri haline geldiğini ifade eden Dr. Umut Yıldız, projenin hayata geçirilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Umut Yıldız, “7 sene önce Bursa Ticaret Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıda ‘İlk astronot Bursa’dan çıksın’ vizyonu dile getirilmişti. Ama bunun için de ilk adımın atılması gerekiyordu. İşte GUHEM bu konuda atılan adımlardan en önemlisi oldu. GUHEM bugün dünyada uzay ve havacılık temalı sayılı merkezlerden birisi haline geldi. Dünyada benzer birçok merkezi ziyaret etme fırsatı buldum. Özellikle öğrencilerin sürekli bu merkezlere gelerek aktivite alanlarında zaman geçirmesi gerçekten çok önemli. Bu sayede kendilerini gelecekte belki de uzay ile ilgili bir mesleğe adayacaklar. Uzay konusu biraz soyut bir konudur. GUHEM’de uzaya dokunabiliyorsunuz” dedi.

 

“MİLLİ UZAY PROGRAMI’NI ÖNEMSİYORUZ”

Türkiye Uzay Ajans’ının başarılı işlere imza atacağına inandığını dile getiren Dr. Umut Yıldız sözlerine şunları ekledi:

“Uzay Ajansı ile birlikte Milli Uzay Programı belirlendi. Şimdi önemli olan bu programı devam ettirebilmek. Ortaya büyük bir bütçe konulması lazım. Bu bütçeyle birlikte belirlenen hedeflere ulaşılması gerekiyor. Uzay çalışmaları bazen istenilen sonuçları vermeyebilir. Ama eninde sonunda genelde bu işler olur. Bunu yapabilmeniz için de devamlı çalışarak ilerletmeniz gerekiyor. Sonuç olarak önemli olan belirlediğimiz hedefe ulaşabilmemizdir. Bu açıdan Milli Uzay Programı’nı önemsiyoruz. Türkiye Uzay Ajansı ile artık bir hedefimiz var. Bu hedeflere doğru gidersek bu işi başaracağımızı düşünüyorum”