GUHEM Kapılarını Açtı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye’nin uzay ve havacılık yolculuğunda dev bir projeyi daha hizmete açtı. BTSO’nun Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğinde hayata geçirdiği Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), alanında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ilk 5 merkezi arasındaki yerini aldı. Toplamda 130 milyon TL yatırım bedeliyle Bursa’ya kazandırılan GUHEM, genç kuşağın uzay ve havacılık alanında yeni ufuklar kazanmasında etkin bir rol üstlenecek.  

BTSO öncülüğünde tamamlanan GUHEM’in açılış törenine BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Valisi Yakup Canbolat, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Altepe, kent protokolü ve Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı. Törende konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, küresel ekonominin ülkeler arasındaki ticaret savaşları, korumacılık politikaları ve pandemi sürecinin etkileriyle köklü bir dönüşüm sürecinden geçtiğini söyledi. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu doğrultusunda, ‘Milli Teknoloji Güçlü Sanayi’ atılımıyla kendi hedefleri, imkan ve kabiliyetleri doğrultusunda yeni bir dönüşüm hamlesi başlattığını belirten İbrahim Burkay, BTSO’da göreve başladıkları 2013 yılından itibaren Türkiye’nin kalkınma hedefleriyle bütünleşen projeleri hayata geçirdiklerine işaret etti. Özellikle otomotiv ve makine gibi sektörlerdeki firmaların üretim yeteneklerini uzay, havacılık, savunma, nano teknoloji, kompozit malzemeler ve mekatronik gibi ileri teknoloji gerektiren alanlara dönüştürmeyi hedeflediklerini vurgulayan İbrahim Burkay, BTSO çatısı altında kümelenme modeliyle bir araya gelen firmaların, Roketsan, Havelsan, Aselsan, TAİ ve TEİ gibi savunma sanayinin en önemli kuruluşları için alt sistem üreticileri ve tedarikçileri haline geldiğini vurguladı.

 

“GENÇ KUŞAĞIN UFKUNU GELİŞTİRECEĞİZ” 

GUHEM’in de Türkiye’nin uzay ve havacılık alanındaki yolculuğunda yeni bir kilometre taşı olduğuna işaret eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “. Bizleri yüksek teknolojili üretim ve sanayideki dönüşüm hedeflerimize taşıyacak temel dinamiklerden biri de özgüveni yüksek gençlerimizle hayallerdeki sınırları ortadan kaldırmak ve yeni neslin yüreklerinde uzay ve havacılık konusunda heyecan oluşturmaktır. Bu kapsamda 2013 yılında ortaya koyduğumuz vizyon ile Bursamız için bir hayali daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak 70, TÜBİTAK’ın ise 60 milyon TL’lik yatırımı ile toplamda 130 milyon TL’ye mal olan GUHEM’i, modern mimari yapısı ve estetiğiyle tıpkı Sydney Opera Binası gibi sembol bir eser olarak Bursamıza kazandırmış olduk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri, Büyükşehir Belediyemiz ve TÜBİTAK’ın işbirliğinde yapımını tamamladığımız bu merkez Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizi uzay ligine taşıma kararlılığı doğrultusunda Bursamıza uzay ve havacılık yolculuğunda yeni bir misyon yükleyecektir.” dedi.

 

“TÜRKİYE’NİN GÖKMENİ’NİN YETİŞMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

BTSO Başkanı Burkay, kent kimliğine değer katan mimarisiyle prestijli kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen GUHEM’in kurulduğu 13 bin metrekarelik alanda uçuş okulu, mekatronik laboratuvarı ve simülatörler gibi pekçok ufuk açıcı düzenekle alanında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı merkezleri arasında yer aldığını vurguladı. Merkezin Lagari Hasan Çelebi’den Cezeri’ye, Hezarfen Ahmed Çelebi’den Vecihi Hürkuş’a kadar havacılık tarihinde iz bırakan isimlerin izinden giderek Türkiye’nin Gökmeni’ni yetiştirme fırsatı sunacağını ifade eden Burkay, şöyle devam etti: “GUHEM gibi yeni nesillerin ufkunu açan merkezlerimizle birlikte üretken zihinlerimizin kabiliyeti ve teknolojideki dönüşüm hamlemiz, Bursamızı ve ülkemizi dünya vitrininde çok daha güçlü bir konuma yükseltecektir. GUHEM’in hayata geçirilmesine liderlik eden Sayın Bakanımız Mustafa Varank’a ve Bakan Yardımcılarımıza, değerli işbirlikleri için Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a, TÜBİTAK Başkanımız Sayın Hasan Mandal’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.”

 

“BİR HAYALİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayide otomotiv ve tekstil sektörlerindeki başarısıyla Türkiye ekonomisine yön veren Bursa’nın uzay ve havacılık alanlarında taşıdığı potansiyeli harekete geçirmek istediklerini söyledi. Bakan Varank, Türkiye’nin uzay ve havacılık alanındaki ilk merkezi olan GUHEM’in de bu alanda farkındalığı artırmak ve yapılacak çalışmalara ilham vermek amacıyla hayata geçirildiğini belirterek, “Biliyorsunuz 20 yıllık bir hayali gerçekleştirerek Türkiye Uzay Ajansı’nı kurduk. Kendimize koyduğumuz iddialı hedefleri, yakın zamanda Milli Uzay Programı’yla kamuoyuna duyuracağız. İşte GUHEM, uzay alanındaki hedeflerimize ulaşmada, bizim için önemli bir kilometre taşı olacak. Bu işlerde farkındalık ne kadar erken yaşlarda başlarsa, alınan yol da o denli hızlı oluyor. Uzay ve havacılık teknolojilerinde başarıya giden yolu, insan kaynağınız belirliyor. Biz bu merkezi ziyaret eden çocuklara uzay tutkusunu, başka evrenlere ulaşma hayalini aşılamak istiyoruz. Sınırları aşan, yeni dünyaları keşfeden ve yaptığı keşifleri insanlığa armağan eden genç bir nesil için bu yatırımı hayata geçiriyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

 

“GUHEM ZİYARETÇİLERLE DOLUP TAŞACAK”

GUHEM’in klasik müze kavramının ötesinde bir yapıda olduğunu ifade eden Mustafa Varank, “Müzeye gittiğiniz zaman, cam vitrinlerin ardında sergilenen eserleri sadece izlemekle yetinirsiniz. Bilim merkezlerindeyse; aktif bir ziyaretçi olursunuz. Yani, sergileri deneyimleyebilir, eğitimlerden faydalanabilir, kendi dinamik ortamınızı rahatlıkla oluşturabilir, hatta ve hatta kendi keşfinizi yapabilirsiniz. Ben ilk fırsatta, inşallah çocuklarımla birlikte bu güzel merkeze tekrar geleceğim. Bursalı aileler başta olmak üzere, tüm Türkiye’yi buraya beklediğimizin altını özellikle çizmek istiyorum. İnşallah salgın illetinden kurtulduğumuzda, bu merkez ziyaretçilerle dolup taşacak.” ifadelerini kullandı.  Bursa’ya kazandırılan yeni yatırımların kentin sanayi dönüşümünü hızlandıracağını dile getiren Mustafa Varank, “Şunu çok iyi biliyoruz; Bursa’nın sesi gür çıktığında Türkiye’nin sesi daha çok duyuluyor.” dedi.

 

“YÜKSEK TEKNOLOJİ YATIRIMLAR İÇİN GÜÇ KAZANDIK”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, milletlerin ve devletlerin kaderini belirleyen en önemli unsurun bilim ve teknoloji olduğunu belirterek, Bursa’nın GUHEM projesiyle önemli bir merkeze kavuştuğunu, kentin bu yatırımla birlikte katma değerli üretim ve yüksek teknolojili yatırımlar için de güç kazandığını söyledi. Türkiye’nin uzay çalışmalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyonuyla gerçekleştirdiğini dile getiren Aktaş, “GUHEM’e verdikleri destek için Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımız Mustafa Varank’a, BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Burkay ve ekibine teşekkür ediyorum. Yeni yatırımın Bursamıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

“BURSA’NIN YENİ VİZYONUNUN YANSIMASI”

TMBB İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Bursa’nın son 18 yılda 50 milyar TL’nin üzerinde yatırım aldığını söyledi. Yatırımda en büyük paya sahip olan yerli otomobil projesinin kentin teknolojik dönüşümüne önemli bir katkı sağlayacağını ifade eden Çavuşoğlu, GUHEM’in de yeni vizyonunun yansıması olarak hayat bulduğunu belirterek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’a teşekkür etti. 

 

İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, uluslararası rekabette Türkiye’nin lokomotif şehirleri arasında bulunan Bursa’nın sanayisinde yapısal dönüşüm yaşandığını söyledi. Efkan Ala, GUHEM projesinin ileri teknoloji atılımının göstergesi olduğunu vurguladı.  

Bursa Valisi Yakup Canbolat ise kentin güçlü ekonomisiyle son 20 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiğine işaret etti. GUHEM’in BTSO’nun makro projeleri arasında bulunan Bursa Gökmen Projesi kapsamında hayata geçirildiğini dile getiren Canbolat, projenin hayata geçirilmesinde katkıda bulunan kuruluşlara teşekkür etti.  

Törende ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın BEBKA aracılığıyla sunduğu desteklerle Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) bünyesinde hayata geçirilen İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’nin de resmi açılışı gerçekleştirildi.

 

AVRUPA’NIN EN İYİSİ DÜNYANIN İSE EN İYİ 5 MERKEZİ

GUHEM, 13 bin 500 metrekare alanda kuruldu. Tamamı yerli, uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı 154 interaktif düzenek, havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi ile birbirinden farklı uygulamaların yer aldığı GUHEM'in ilk katında modern uçuş simülatörleri bulunuyor. "Uzay Katı" olarak adlandırılan ikinci katta ise atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin bilgiler sunuyor. Mimarisiyle dikkati çeken, uluslararası jüri kurulu tarafından bugünün ve geleceğin en iyi yapılarının seçildiği 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri'nde (European Property Awards 2019) "Kamusal Yapılar" kategorisinde ödül alan merkez Avrupa’nın en iyi, dünyanın ise en iyi 5 merkezinden biri olarak hayata geçirildi.