GUHEM Dubai’de Dünyaya Tanıtılacak

Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), bu yıl 25-29 Ekim tarihlerinde Dubai’de gerçekleşecek olan dünyanın en büyük uzay kongresi International Astronautical Congress’e (Uluslararası Astronotik Kongresi) katılıyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Gökmen Projesi kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle hayata geçen GUHEM, tüm küresel uzay aktörlerinin bir araya geldiği dünyanın en prestijli uluslararası uzay etkinliği olan Uluslararası Astronotik Kongresi’ne katılıyor. 25-29 Ekim tarihlerinde Dubai’de gerçekleşecek organizasyon bu yıl 72’nci kez düzenleniyor. Uluslararası Astronotik Kongresi her yıl dünyanın farklı yerlerinden 6 binden fazla katılımcıya ev sahipliği yapıyor. GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu böylesine büyük ve prestijli bir organizasyonda yer alacaklarından dolayı çok heyecanlı olduğunu dile getirerek GUHEM’i uluslararası camiada en iyi şekilde anlatacaklarını söyledi.

 

“GUHEM DÜNYANIN İLERİ GELEN UZAY MÜZELERİNDEN BİRİ OLDU"

Uluslararası Astronotik Kongresi’nin dünyanın en büyük uzay kongresi olduğunu ifade eden GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu kongrenin detaylarını şu şekilde aktardı:

“Her sene farklı bir ülkede ve farklı bir temayla herkesin uzay alanında daha fazla bilgi sahibi olmasını amaçlayan bu organizasyon 6 binden fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu organizasyon Uluslararası Astronotik Federasyonu tarafından organize ediliyor ve bu kapsamda teknik komitelerle pek çok sempozyum altında etkinlik gerçekleştiriliyor. Uluslararası Astronotik Federasyonu 1950’lerde kurulmuş olan bir federasyon ve şu anda 71 ülkeden 407 üyesi var. Bunların içerisinde uzay ajansları, dünyanın ileri gelen uzay şirketleri ve çeşitli üniversiteler var. Son zamanlarda uzay ile ilgili bilim toplum çalışmaları yapan müzeleri de üyeliğe kabul etmeye başladılar. Biz de bu kapsamda üyelik başvurumuzu yaptık ve üye olarak aldıkları 6 uzay müzesinden biri haline geldik Türkiye’nin uzay ve havacılık temalı ilk eğitim merkezi olan GUHEM, böylece dünyanın ileri gelen ve tanınmış olan uzay müzeleri arasında da yerini almış oldu”

 

“GUHEM'İ TÜM DÜNYAYA ANLATACAĞIZ”

Uluslararası Astronotik Kongresi’nin uzay camiasını bir araya getirdiğini söyleyen Halit Mirahmetoğlu ülkemizin de bu organizasyonda temsil edilmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Mirahmetoğlu, “Türkiye’den yaklaşık 6 üyemiz var. Sayısının daha da artırılması istiyoruz. Çünkü bu tür etkinlikleri Türkiye’de gerçekleştirebilmek için oy gücünüzün olması lazım. Önümüzdeki yıllarda da Uluslararası Astronotik Kongresi’nin Türkiye’de düzenlenmesi için bir lobi faaliyeti yapmamız gerek. Bu seneki kongreye biz de Türk Uzay Ajansı şemsiyesi altında sergi alanına katılıyoruz. GUHEM yeni bir yapı. Bizim kongredeki amacımız bu yapıyı uluslararası camiaya en doğru şekilde anlatmak ve bu alanda bilim toplum çalışmaları yapmak isteyen bütün şirketleri, uzay ajanslarını Türkiye ve Bursa’ya davet etmek. Uzay sanayi ve GUHEM arasında organik bir bağ var. Kongrede bu bağı daha fazla canlandırmak için ilişkilerimizi kuvvetlendirmeye çalışacağız” diye konuştu.