GUHEM Bursa Turizminin Yeni Cazibe Merkezi

Özgün mimarisi ve zengin içeriğiyle dünyanın sayılı yapılarından biri olarak Bursa’da ziyaretçilerini ağırlayan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), güçlü bir çekim merkezi olarak kentin turizm hedeflerinde de önemli bir yer tutmaya başladı. GUHEM’de turizm seyahat acentelerini ağırlayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “GUHEM, Bursa’mızı ziyaret edenlerin ilk adresi olacak” dedi.

BTSO’nun Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle Bursa’ya kazandırdığı GUHEM’e ilgi her geçen gün daha da artıyor. BTSO’nun turizm seyahat acentelerinin oluşturduğu 42. Meslek Komitesi üyeleri aileleriyle birlikte GUHEM’i yakından inceleme fırsatı buldu. Ziyaretin ardından gerçekleştirilen toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Irmak Aslan ve Alparslan Şenocak, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda BTSO Meclis Üyesi Hasan Eker, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu ile Turizm Konseyi Başkanı Sibel Cura Ölçüoğlu ve sektör temsilcileri katıldı. 

 

“KALKINMA HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA HAYATA GEÇTİ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, kentlerin ve ülkelerin büyüme performanslarının üretim miktarı ve gelir artışları gibi kriterler üzerinden değerlendirildiğini buna karşın kalkınmanın potansiyeli geliştiren yapısal, kurumsal ve niteleyici değişimlerle ölçüldüğünü ifade ederek, “GUHEM, Bursa’mızın ve ülkemizin kalkınma hedefleri doğrultusunda örnek bir işbirliğiyle dünyanın sayılı merkezlerinden biri olarak kentimize kazandırdığımız bir proje oldu. Burada gençlerimizin ve çocuklarımızın, uzay ve havacılık teknolojisi üzerine yeni bilgiler edinebileceği, söz konusu teknolojiler üzerine onlarda merak uyandırabilecek 150’den fazla interaktif düzenek bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde ülkemizin Milli Uzay Programı kapsamında da yer alan GUHEM’in Bursa’mıza ve turizm sektörümüze her geçen yıl çok daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum. Özgün mimarisi ve zengin içeriğiyle GUHEM, Bursa’mızı ziyaret edenlerin ilk adresi olacak.” diye konuştu. 

 

“BÖYLE BİR MERKEZİN BURADA OLMASI İNANILMAZ”

Kültür ve Turizm İl Müdürü Kamil Özer, BTSO’nun TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde dünyanın önemli bir vizyon projesi olarak Bursa’ya kazandırdığı GUHEM’in, kente bilim ve teknolojiyle birlikte kültürel değerler açısından da yeni bir zenginlik kattığını söyledi. Bursa’nın milattan önce 6.500 yılından günümüze ulaşan kültürel dokusu, sivil mimari örnekleri, doğası ve deniziyle mükemmel bir şehir olduğunu vurgulayan Özer, şöyle devam etti: “Bunun da ötesinde dünyayı gelecek vizyonuna taşıyan bir uzay teknolojisinin Bursa’da olması ayrıca bir güzellik taşıyor. Artık insanlar özel algılarının, özel ilgilerinin olduğu yönlere eğiliyor. Böyle bir merkezin burada olması bile tek başına Türkiye’den ve dünyadan önemli ziyaretçileri çekebilecek bir turizm cazibesi anlamı taşıyor. GUHEM’i detaylı bir şekilde inceleme fırsatı buldum. Çok başarılı bir proje. Mükemmel bir yapıya sahip. Burada inanılmaz teknoloji ve inanılmaz bir bilgi birikimi var. Bunu daha da geliştirmek ve daha çok tanıtmak hepimizin ortak görevi olmalı. GUHEM Bursa’ya çok büyük değer katacak. Başta BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve BTSO Yönetim Kurulu olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.”      

 

“ZİYARETÇİLERİMİZE GURURLA GÖSTEREBİLECEĞİMİZ BİR YER”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve BTSO Meclis Üyesi Hasan Eker de GUHEM’in vizyonuyla Bursa turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Merkezin Bursa’da çocukların uzay ve havacılık ilgilerini artırdığı gibi turistlerin merakla gezebilecekleri bir yapıda olduğunu belirten Hasan Eker, “GUHEM, ziyaretçilerimize gururla gösterebileceğimiz bir yer. Burada birçok interaktif düzenek var. Dünya ölçeğinde bir merkez oluşturulmuş. Ziyaretçilerimizin en az yarım gün hatta 1 gün zaman geçirilebilecekleri bir yer. Dolayısıyla GUHEM sayesinde Bursa’daki konaklamayı 1 gün daha uzatabiliriz. Yaşanabilir bir kent ve turizm kenti hedeflerimize ulaşabilmemiz için böyle yapılara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Seyahat acenteleri olarak Bursa’ya gelen tüm turistler için GUHEM’i tur programlarına dahil edeceklerini dile getiren Eker, “Bursa’da yaşayanların da GUHEM’i özellikle görmelerini istiyorum. Tahmin ettiklerinden çok daha farklı ve güzel bir atmosferle karşılaşacaklar. Burada birçok şeyi de deneyimleyebilecekler. Aynı zamanda çocuklarımız da buradan etkilenerek uzay bilimine heves edecek ve belki de Bursa’mızdan astronotlar çıkacak. Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. “ dedi.

 

“TURİZM SEKTÖRÜMÜZ İÇİN OLDUKÇA KIYMETLİ BİR PROJE”

TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu ise turizmcilerin kenti ziyaret eden turistlere farklı değerleri sunmaları gerektiğini belirterek, “Bu nedenle teknolojinin, bilimin, doğanın, kültürün ve doğal halk yaşayışlarının olduğu etkinlikleri ön plana çıkarıyoruz. Bu doğrultuda GUHEM, turizm sektörümüz için oldukça kıymetli bir proje. Şahsen buradan çok etkilendim. Aynı doğrultuda acentelerimiz de çok etkilendi. Hedefimiz Bursa’ya gelen turistleri tur programları içinde GUHEM’e taşımak. Bursa’da yapacağımız B2B görüşmeler ve alım heyetleri de dahil olmak üzere gelen herkese GUHEM’i mutlaka ziyaret etmeleri doğrultusunda ön ayak olacağız. BTSO Başkanımıza, Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bursa’da aynı zamanda gastronomi turizminde de yeni adımlar atıldığını vurgulayan Saraçoğlu, BTSO’nun Mutfak Akademi projesinin de bu alanda önemli bir yer tuttuğunu da sözlerine ekledi.

BTSO Turizm Konseyi Başkanı Sibel Cura Ölçüoğlu da Bursa’nın değerlerini gün yüzüne çıkarmak adına çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, kentin 12 ay boyunca turist ağırlayabilecek önemli bir potansiyeli bulunduğunu söyledi. Ölçüoğlu, BTSO’nun GUHEM projesinin kentin teknolojik dönüşümüne ve turizmine ivme kazandıracağını da kaydetti.