ASTROFOTOĞRAFÇILIK

Geniş Açı Astrofotoğrafçılığa sıfırdan başlamak isteyenler için hazırladığımız bu kursta kamera, lens ve diğer ekipmanların seçimi, çekim öncesi planlama ve çekim ayarları gibi konularda bilgi sahibi olabilecek ve astrofotoğrafçılığa adım atabileceksiniz. Ayrıca ‘Temel Astronomi’ eğitimlerine katılarak günlük-yıllık hareket, küresel koordinat sistemleri, gezegenlerin genel özellikleri, tutulmalar, yıldızlar, gökadalar, takımyıldızlar ve çok daha fazla konuda astronomi bilgisine sahip olabileceksiniz.

Tarih: 5-8 Ağustos 2021
Seviye: Başlangıç
Kontenjan: 20
Konaklama: - (duyurulacaktır)
Kurs Ücreti: - (duyurulacaktır)

Astrofotoğrafçılık Konusunda Neler Öğreneceksiniz?

Geniş Açı Astrofotoğrafçılığa sıfırdan başlamak isteyenler için hazırladığımız bu kursta kamera, lens ve diğer ekipmanların seçimi, çekim öncesi planlama ve çekim ayarları gibi konularda bilgi sahibi olabilecek ve geniş açı astrofotoğrafçılık teorik bilgilerine sahip olabileceksiniz. Alanında önde gelen ekibimiz ile birlikte, teorik kursta öğrendiklerinizi sahada planlama, fotoğraf çekimi ve fotoğraf işleme ile tamamlayarak final fotoğraflar elde edebileceksiniz.

Eğitim Programı

Temel Astronomi Eğitimi Astronomi 1:
Tanımlar, günlük hareket, Güneş, Ay ve gezegenlerin görünen hareketleri. Kepler yasaları, gezegenlerin görünen hareketlerinin açıklanması. Küresel koordinat sistemleri, ufuk, saat, ekvator, ekliptik ve gökada koordinat sistemi. Koordinat sistemlerine etki eden olaylar, atmosferik kırılma, paralaks, aberasyon, presesyon ve nütasyon. Zaman, gün, ay, yıl tanımları ve takvimler. Yer’in şekli, boyutları, kütlesi, iç yapısı, manyetik alanı, atmosferi, yaşı ve hareketleri. Yer’in dolanma hareketini gösteren gözlemsel kanıtlar. Ay’ın şekli, boyutları, kütlesi, yapısı, paralaksı, hareketleri ve gel-git olayı. Güneş’in şekli, boyutları, paralaksı, hareketleri, yapısı ve Güneş atmosferindeki olaylar. Güneş ve Ay tutulmaları, ekliptikel limitler, tutulmaların tekrarı ve sayısı. Gezegenlerin genel özelikleri, yörüngeleri, uzaklıkları, dönemleri, kütleleri ve yarıçapları.

Astronomi 2:

Tayf bilim, tayfçeker, tayfsal analizin temelleri, kara cisim ışınım yasaları, çizgi serileri, hidrojen tayfı, Bohr atom modeli. Yıldızlar, yıldızların uzaklıkları, parlaklıkları, tayfları. Tayfsal sınıflama, Boltzmann ve Saha yasaları, yıldızların sıcaklıkları, Hertzsprung-Russell (HR) diyagramı, yıldızların hareketleri, öz hareket, Doppler kayması ve dikine hız. Yıldız kümeleri, açık ve küresel yıldız kümeleri. Değişen yıldızlar, pulsasyon yapan yıldızlar, dönem-parlaklık bağıntısı, patlayan değişen yıldızlar. Yıldızların evrimi. Samanyolu gökadasının geometrik yapısı, hareketleri ve diferensiyel dönmesi. Bulutsular, yıldızlararası soğurma. Gökadalar.

Astrofotoğraf Teorik Ders İçeriği

• Ekipman Seçimi Kursiyerlerimiz teorik eğitim süresince geniş açı astrofotoğrafçılık için öncelikli olarak kamera, lens ve diğer yardımcı ekipmanların seçimi konusunda detaylı olarak bilgilenecek, uygun ekipman seçimi yapabilmek için dikkat etmeleri gereken kriterleri öğrenecek ve kullandıkları / kullanacakları ekipmanları daha iyi tanıyabileceklerdir.
• Astrofotoğraf Planlama Teorik eğitim süresince kursiyerlerimiz samanyolu, takımyıldız fotoğraf çekimleri için kısa ve uzun dönemli olarak planlama yapabilecekleri yazılımları ve uygulamaları kullanmayı öğrenip, kullandıkları ekipmanlarına, çekim lokasyonlarına ve zamana göre fotoğraf planlamaları oluşturabileceklerdir. 

Fotoğraf Çekimi/Ayarlar

Teorik eğitim süresince kursiyerlerimiz samanyolu ve takımyıldız fotoğraf çekimleri için kamera içi fotoğraf çekim ayarlarını ve farklı çekim tekniklerini öğrenebileceklerdir.

Astrofotoğraf Pratik Ders İçeriği

Konum Keşfi ve Planlama: Kursiyerlerimiz gündüz saatlerinde, gün ışığından yararlanarak gece çekim yapacakları noktalara giderek, bu konumlarda keşif yapabilecek ve gökyüzü objelerine göre kadraj, kompozisyon ve planlama tekniklerini öğrenebileceklerdir.
Fotoğraf Çekimi: Kursiyerlerimiz teorik eğitim aşamasında öğrendikleri çekim ayarları ve teknikleri ile planladıkları kompozisyonları eğitmenlerimiz eşliğinde uygulama imkanı bulacaktır.
Fotoğraf İşleme: Kursiyerlerimiz astrofotoğrafçılığın en önemli aşamalarından olan fotoğraflar işleme ile ilgili farklı teknikler ve yazılımlar kullanabilecek, eğitim süresince kendi çekmiş oldukları fotoğrafları işleyebileceklerdir.

Neler Gerekli?

• Uzun pozlama yapabilme özelliğine sahip bir adet DSLR veya aynasız dijital fotoğraf makinesi (Full Frame / APS-C)
• Geniş Açı Lens (Full Frame; 35mm veya daha geniş) (APS-C; 24mm veya daha geniş)
• Tripod
• Yedek Batarya
• Hafıza Kartları (Yedekli olması tavsiye edilir)
• Kafa Lambası (Kırmızı ışığı olan) ve yedek pil
• Kalın ve Sıcak Tutan Kıyafetler (Fotoğraf çekimleri gece yapılacağı için yaz mevsimi de olsa sıcaklık değerleri düşük olabilir)
• Trekking Botları (Kurs, fotoğraf çekim lokasyonlarında arazi koşullarında yürüme gerektirmektedir. Buna göre ayakkabı seçimi yapılması tavsiye edilir)
• Kişisel Sigorta (GUHEM başınıza gelebilecek olası kazalardan sorumlu değildir. Detaylar için Hüküm ve Koşullar kısımını inceleyiniz)
• Dizüstü Bilgisayar (İçerisinde Adobe Lightroom, Adobe Photoshop ve Stellarium yüklenmiş olması gerekmektedir)
Maske, dezenfektan, kişisel sağlık ürünleri (Covid-19 önlemleri için)

Not :

Bu etkinlik Stellar Xperiences işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.• GUHEM, konaklama yerinde değişiklik yapma ve kursu iptal etme hakkına sahiptir.
Astrofotoğrafçılık kayıtlarımız yakında başlayacaktır.